Andu aria mareraga ciana iria ituraga na mawathe kauntiri ya nyandarua ni mauritie makinyo ma nevenya kuma kuri ekari, sekta ya mwingi na nvonge itiganite niguo kuthinga mianya ya mavataro ma ciana iria iri na mawathe makiuga indo iria iri kuo itiregana kuvingia mavataro mao maria mathiite nambere makiongerekaga.
Maritie vindi ya mucemanio gatagati ka maavitha a kaunty, mbunge ya kaunty ya nyandarua na areri aria marutite utethio wa irio na indo ciingi kuri ciana iria iri na wathe miciiri ya ciana ya Kimaro, Kwanjora na Ndaragua.